I det andra lussebaket innan jul gjorde jag en liten tvist på de släta lussebullarna, jag lade en liten bit mandelmassa i bullarna.
Kan tala om att det tog lussebullen till en högre nivå. Jag väntar på Anders utlåtande, han gillar mandelmassa.

Det är bra att ha lite goda bullar eller kakor i frysen inför jul och mellandagarna. Nu ligger det två påsar med lussebullar och 40 mandelmusslor i frysen. Det är allt i kakväg jag har inför jul. Jag brukar också ha lite julgodis som knäck och kola, det skall jag fixa i helgen. Jag passade också på att baka en sats av svärmors goda bröd, så vi kan njuta av det lite före jul också.

Bloggen Trendenser tipsade om Broderade servetter i 2-pack från H&M Home för 129 kronor som liknar de lite lyxigare Servetter från Table Love för 1047 kronor.
Jag kunde inte låta bli att köpa en liten julklapp till mig själv. Jag valde beige med brun brodering, färgerna matchar mina små pepparkakshus.

Jag brukar alltid provduka matbordet fram till jul.

Lussebullar version 2.0 och nya julservetter
Märkt på:            
Facebook
LinkedIn
Instagram